Ta strona używa pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Możecie Państwo dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Dowiedź się więcej. [x]
Instrukcje

Ciekawostka

Tajemnica formatu ELCASET

Opisane w komentarzu do naszego filmu o tym formacie.

 

Historia jak z dobrego kryminału. W Rosji ujawniły się tajemnice Niemiec i Japonii. ELCASET był oparty na formacie UNISETTE wprowadzonym przez BASF !

 

           Dane z przechwyconych planów informują, że prace nad projektem UNISETTE postępowały już od początku lat 70-tych, czyli nawet na kilka lat przed uzyskaniem patentu na produkt. Pierwsza prezentacja projektu odbyła się na 49. Światowej Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbyła się w dniach 9-12 września 1974 r. W Nowym Jorku.

      

           BASF zgłasza projekt do biura patentowego, po czym ruszają na europejskie targi audio z prototypem kasety i unikalnym rozwiązaniem wywlekania taśmy i jej precyzyjnym prowadzeniu po rolkach.

Niestety, czyha konkurencja i bezczelna polityka gigantów. Pod płaszczykiem współpracy nad nowym formatem audio, który ma zrewolucjonizować rynek muzyczny, firmy Matsushita, Sony i Teac nawiązały współpracę z BASF. Na Europejskich Targach firmy Sony i Technics zapoznały plany, rysunki i specyfikacje firmy BASF dla formatu UNISETTE. Firma BASF nosiła się z zamiarem  budowania rejestratorów nowego systemu.

 

Otrzymawszy zainteresowanie społeczności producentów, BASF rozpoczyna przygotowania do produkcji przemysłowej, a równolegle z TEAC trwają negocjacje w sprawie opracowania magnetofonu na nowy format.

 

Na początku 1976 r. ta historia przybrała nieoczekiwany obrót. 12 kwietnia opublikowano ogłoszenie, w którym wprowadzono nowy format kasety ELCASET. Co się stało, że Sony i Technics około rok później wrócili na targi z ELCASET??? Odpowiedź jest prosta - zmodyfikowali system na tyle, aby uniknąć opłat patentowych. TEAC zrywa negocjacje z BASF. Na podstawie korespondencji Niemców z Japończykami widać, że sprawa była wyraźnie opóźniana przez wschodniego partnera i na początku 1975 r. całkowicie się zatrzymała. Tym samym unikalny i przystępny dla kieszeni przeciętnego miłośnika audio format unisette umarł na starcie. Aiwa Company, Ltd. i Victor Company of Japan, Ltd. zgodzili się przyjąć ten nowy standard ELCASET. Elcaset staje się produktem ekskluzywnym.

 

Sądząc po dokumentach, w historii z UNISETTE jest wiele intryg i ciekawych faktów. Okazuje się zatem, że korzystając z rozwoju BASF, japońskie konsorcjum wybitnych producentów po prostu ośmieszyło Niemców.

Bardziej szczegółowe informacje i szczegóły techniczne w poniższych publikacjach. Poniżej na skanie widać kolorową, korporacyjną prezentację produktu.

Znak towarowy UNISETTE nr 443105 z certyfikatem nr 443105, zgodnie ze zgłoszeniem złożonym przez Carl-Bosch BASF Aktiengesellschaft z dnia 19 lutego 1975 r., Wygasł 23 lutego 2009 r a w japońskim Urzędzie Patentowym w 2019

 

Ujawniamy dokumenty archiwalne na aukcję, gdzie nasz kanał staje się ich nabywcą działającym w dobrej wierze.

https://zen.yandex.ru/media/id/5c3cd0ff75ce4600a97ce8d9/elcaset-skandaly-intrigi-rassledovaniia-5dcbd5b11877c954d6c795b8

 

https://zen.yandex.ru/media/id/5c3cd0ff75ce4600a97ce8d9/unisette-unikalnyi-format-kassety-kotoryi-umer-na-starte-basf-xfiles-5d79e71cecfb8000ad396072

 

a tutaj potwierdzenie o formacie BASF UNISETTE z drugiego źródła

http://www.1001hifi.com/elcaset.html